نقش بازی درمانی بر کاهش نشانه های پرخاشگری کودکان

 • موضوع پایان نامه : نقش بازی درمانی بر کاهش نشانه های پرخاشگری کودکان پسر ۱۱ – ۸ ساله
 • مربوط به رشته : علوم تربیتی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۱۰۱ صفحه

کورسینی بازی درمانی را به عنوان یک رویکرد درمانی چنین تعریف می کند؛ استفاده از بازی و نیز اشیایی مثل عروسک، آب، جعبه ها، حیوانات عروسکی، طراحی، نقاشی و خاک بازی در روان درمانی کودک و بهداشت روانی. تکنیک های بازی درمانی بر پایه این نظرگاه است که چنین فعالیت هایی آینه زندگی عاطفی و تخیلات کودک هستند و کودک را قادر می سازند که احساساتش را در قالب بازی نشان دهد و نگرش ها و روابط تازه ای را در فعالیت هایش آزمایش و تجربه کند. این فرم درمان معمولاً غیر مستقیم و بر اساس رویکرد روان پویایی است، اما ممکن است در شرایطی مستقیم تر یا در سطحی تحلیلی تر انجام بگیرد. هر از چندی به آن اصطلاح Ludotherapy هم داده می شود.

تعریف بازی درمانی

بازی درمانی روشی است که به یاری کودکان مشکل دار می شتابد تا بتوانند مسائلشان را حل کنند و در عین حال، نشان دهنده این واقعیت است که بازی برای کودک، همانند یک وسیله طبیعی است، با این هدف که او بتواند، خویشتن و همچنین ویژگی های درون خود را بشناسد و به آن عمل کند. در این نوع درمان همانند آن گونه از درمان هایی که افراد بزرگسال از طریق آن با سخن گفتن مشکلات خود را بیان می کنند، به کودک فرصت داده می شود تا احساس های آزار دهنده و مشکلات درون خود را از طریق بازی بروز دهد و آنها را به نمایش بگذارد.

انواع بازی درمانی

بازی درمانی از نقطه نظر روش شناختی موضوع بر دو گونه است: مستقیم و غیر مستقیم. در نوع اول (با رهبری) درمانگر مسؤولیت راهنمایی و تفسیر چگونگی داده های درمان را به عهده می گیرد و در نوع دوم (بدون رهبری) درمانگر می تواند این موضوع را به خود کودک واگذار کند.

بازی درمانی غیر مستقیم تعاملی بین کودک و بزرگسال آموزش دیده است که از طریق ارتباط نمادین در بازی، در جستجوی راه هایی برای کاهش آشفتگی های هیجانی کودک است؛ کودک طی تعاملات بین فردی با درمانگر، پذیرش، تخلیه۱ هیجانی، کاهش اثرات رنج آور، جهت دهی مجدد تکانه ها و تجربه هیجانی تصحیح شده را تجربه می کند. بازی درمانی، رویکرد فعالی است که می توان آن را به طور انفرادی و یا گروهی بکار برد، به گونه ای به کودکان اجازه می دهد تا به واسطه بازی، احساسات هشیار و ناهشیارشان را آشکار سازند.

نقش بازی درمانی بر کاهش نشانه های پرخاشگری کودکان

نقش بازی درمانی بر کاهش نشانه های پرخاشگری کودکان

بازی درمانی رفتاری – شناختی، بر نظریه های رفتاری – شناختی رشد هیجانی، آسیب شناسی روانی و نیز بر مبنای مداخله های ناشی از چنین نظراتی، استوار است. بازی درمانی رفتاری – شناختی مداخله های رفتاری و شناختی را در یک الگوی بازی درمانی جذب می کند. فعالیتهای بازی به صورت: ارتباط  کلامی و غیر کلامی مورد استفاده قرار می گیرند. بازی درمانی رفتاری – شناختی یک چارچوب نظری مبتنی بر اصول رفتاری و شناختی فراهم می آورد و چارچوب مذکور این اصول را به لحاظ رشدی با یکدیگر تلفیق می کند.

از آنجا که درمان شناختی بر نظریه کلی آسیب شناسی روانی استوار است، تعامل دوجانبه و پیچیده بین شناختها، هیجانها، رفتار و محیط را مورد توجه قرار می دهد. درمان شناختی متشکل از مجموعه ای از تکنیک های درمانی است که هدف آن تخفیف نشانه های پریشانی روانی است و از طریق اصلاح مستقیم تصورات ناسازگارانه صورت می پذیرد.

درمانگر شناختی از یک رویکرد پدیدار شناختی استفاده می کند و علاوه بر اینکه تجارب بیمار را به عنوان پرده ای مد نظر قرار می دهد، که ممکن است بیمار از معانی دقیق آنها آگاه نباشد، از گزارش بیمار به عنوان داده های بنیادی برای توسعه یک طرح درمان استفاده می نماید. مفهوم سازی او بر مبنای شکل بندیهای میدان پدیداری بیمار بدون اشاره به مکانیزم های دفاعی یا تعارضات ناخودآگاه قرار دارد. افکار بیمار از طریق سؤالات متمرکز و درون نگری دقیق آشکار می شود. درمانگر شناختی نه تنها به دنبال تخفیف علایم است بلکه در جستجوی تغییر نگرشها و عقاید می باشد. نخستین هدف درمان شناختی، شناسایی و تغییر افکار ناسازگارانه ای است که با نشانه های بیماری همراه ما باشد.

فهرست مطالب پایان نامه نقش بازی درمانی بر کاهش نشانه های پرخاشگری کودکان

 1. بیان مسأله
 2. اهمیت و ضرورت انجام تحقیق
 3. اهداف تحقیق
 4. فرضیه تحقیق
 5. تعریف نظری مفاهیم تحقیق
 6. تعریف عملیاتی مفاهیم تحقیق
 7. بازی
 8. اهمیت بازی
 9. تبیین بازی
 10. بازی درمانی
 11. انواع بازی درمانی
 12. تحول نظریه های بازی درمانی
 13. بازی درمانی روان پویایی
 14. بازی درمانی تخلیه ای
 15. بازی درمانی رابطه ای
 16. بازی درمانی غیر مستقیم
 17. بازی درمانی رفتاری – شناختی
 18. اختلال سلوک
 19. علت شناسی
 20. عوامل مربوط به والدین
 21. فرضیه فرهنگی – اجتماعی
 22. عوامل روانشناختی
 23. عوامل عصبی – زیست شناختی
 24. پرخاشگر
 25. پیشینه تأثیر بازی درمانی بر پرخاشگری و روابط اجتماعی نامناسب کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری
 26. طرح پژوهش
 27. جامعه آماری
 28. نمونه آماری
 29. شیوه نمونه برداری
 30. پرسشنامه
 31. شیوه انجام تحقیق
 32. جلسه اول: ارزیابی
 33. جلسه دوم: شناسایی احساسات اصلی
 34. جلسه سوم: شناسایی احساسات اصلی
 35. جلسه چهارم: آموزش مهارتهای ارتباطی
 36. جلسه پنجم «آموزش مهارتهای ارتباطی»
 37. جلسه ششم: آموزش حل مسأله بین فردی
 38. جلسه هفتم و هشتم: «آموزش مراحل حل مسأله بین فردی»
 39. جلسه نهم: ارزیابی
 40. جلسه دهم
 41. شیوه تحلیل داده ها
 42. مقدمه
 43. نتایج مرحله دوم تحقی
 44. پیوست نتایج
 45. مقدمه
 46. خلاصه نتایج
 47. بحث نتایج
 48. محدودیت های تحقیق
 49. پیشنهادات تحقیق
 50. فهرست منابع
RIAL 50,000 – خرید
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.