دانلود مقاله تاریخچه مالیات در ایران از دوره هخامنشیان تا به حال

 • موضوع مقاله : تاریخچه مالیات در ایران از دوره هخامنشیان تا به حال
 • مربوط به رشته : اقتصاد
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : 38 صفحه

تاریخچه مالیات در ایران از دوره هخامنشیان تا به حال

گرفتن مالیات در تمام دوره های تاریخ ایران از سکنه شهرها، روستاها و عشایر همه مناطق متداول بوده است و سرپرستان خانوارهای عشایر کوچنده لر بزرگ و لر کوچک مانند روستاییان و شهروندان دیگر رسما مالیات سالیانه می پرداختند. اساس این مالیات بر دامداری و بعضا کشاورزی استوار بود. اخذ مالیات در قدیم «خراج»، سپس «منال» و از زمانی که اداره های دولتی به مناطق آمدند، «بهره مالکانه» نامیده می شد.

از سال 1342 که سال اجرای قوانین اصلاحات ارضی است، پرداخت مالیات خانوارهای عشایر بر حسب کالاهای دامی و محصولات کشاورزی ای محاسبه می شود که آنها به دولت می فروشند، اما بر دیگر معاملات خصوصی این قوم کوچنده، مالیاتی تعلق نمی گیرد.

این در حالی است که گرفتن مالیات در تمام دوره های تاریخ ایران از سکنه شهرها، روستاها و عشایر همه مناطق متداول بوده است و سرپرستان خانوارهای عشایر کوچنده لر بزرگ و لر کوچک مانند روستاییان و شهروندان دیگر رسما مالیات سالیانه می پرداختند. اساس این مالیات بر دامداری و بعضا کشاورزی استوار بود. اخذ مالیات در قدیم «خراج»، سپس «منال» و از زمانی که اداره های دولتی به مناطق آمدند، «بهره مالکانه» نامیده می شد.

ایرانیان از زمان هخامنشیان برای دریافت مالیات و امور مالی کشور دفاتر و سازمان های مرتبطی داشتند.در زمان ساسانیان اخذ مالیات صورت کاملتری بخود گرفت و سه نوع مالیات بنام های اراضی ،سرشماری و سرانه دریافت می شد. پس از تسلط اعراب به ایران ،در زمان حجاج بن یوسف ثقفی دفاتر مالیاتی از فارسی به عربی برگردانده شد و در دوره سلجوقی با دستور عبدالملک کندری وزیر طغرل مجددا به فارسی بر گردانده شد.

تاریخچه مالیات در ایران از دوره هخامنشیان تا به حال

تاریخچه مالیات در ایران از دوره هخامنشیان تا به حال

در زمان سلطنت صفویه تجارت خارجی و درآمد گمرکی به مالیاتی اضافه و در دوره افشاریان گسترش بیشتری یافت. در دوره قاجاریه وضع مالیه کشور بواسطه جنگ ها ،مسافرت ها و ضعف پادشاهان رو به رکود گذاشت و با زحمات طاقت فرسای امیر کبیر گام های سودمندی برداشته و برای وصول ،نگهداری و مصرف خزانه مقررات جدیدی وضع گردید.
قبل از مشروطیت شاهان تمام در آمدها و عواید کشور را در اختیار داشته و تمام مخارج نیز به فرمان و تصویب شخص او صورت می گرفت.در آن زمان مردم صاحب مجلس و پارلمان نبو دند ،و شاه شخصی به نام وزیر دفتر ( وزیر مالیه ) مامور می ساخت تا بودجه کشور را تنظیم کند. در هر استان مسئول هر کتابچه در مرکز یک مستوفی بود. این مستوفیان عده ای کارمند داشتندکه آنان را میرزا قلم دان می گفتند. رئیس مستوفی ها را مستوفی الممالک می گفتند که همان وزیر مالیه بود.

فهرست مطالب مقاله تاریخچه مالیات در ایران از دوره هخامنشیان تا به حال

 1. پیشگفتار
 2. مقدمه
 3. مالیات در عهد هخامنشیان
 4. نظام مالیاتی در عهد ایلخانان
 5. حضور ایلخانان در ایران
 6. خزانه ی دولت ایلخانی
 7. انواع مالیات
 8. غیر از مالیات
 9. جمع آوری مالیات
 10. ماموران اخذ مالیات
 11. عهد سلجوقیان (نظام اقطاع)
 12. مختصری در باره ی نظام اقطاع
 13. اخذ مالیات در اقطاع
 14. انواع مالیات در نظام اقطاع
 15. رسوم
 16. نظام اقطاع به دور از حسابرسی
 17. عهد صفویان
 18. عهد فتحعلیشاه
 19. انقلاب مشروطیت تا اوایل دهه چهل
 20. عشایر برای آتش هم مالیات می پرداختند
 21. منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: 3,000تومان
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.