دانلود مقاله اسلام و مقتضیات زمان

 • موضوع مقاله : اسلام و مقتضیات زمان
 • مربوط به رشته های : دینی و مذهبی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : 70 صفحه

آیا انسان می‌ تواند مسلمان باشد و در عین حال خودش را با مقتضیات زمان تطبیق دهد یا نه؟ گاهی می‌ پرسند اساساً با توجه به اینکه مقتضیات زمان تغییر می‌ کند چگونه می‌ شود انسان دیندار بماند، چون لازمه دینداری این است که انسان خودش را در مقابل مقتضیات زمان نگاه دارد و مقتضیات زمان تغییر می‌ کند و چاره‌ ای نیست. گاهی از کیفیتش سؤال می‌ کنند که چه جور بایستی انسان خودش را تطبیق بدهد.

مسئله اسلام و مقتضیات زمان

یک عده می‌ گویند انطباق پیدا کردن، ضد دین و مذهب است؛ یک عده هم این موضوع را بهانه قرار داده و علیه دین تبلیغ می‌ کنند، می‌ گویند به همین دلیل انسان نباید پایبند به دین باشد چون دین مانع تجدد و مانع نوخواهی و پیشروی است و انسان اگر بخواهد در این دنیا ترقی داشته باشد باید طرفدار تجدد و نوخواهی و دشمن کهنه باشد پس به همین دلیل انسان نباید دیندار باشد.

خلاصه ای از کتاب اسلام و مقتضیات زمان

خلاصه ای از کتاب اسلام و مقتضیات زمان

ممکن است بعضی به اهمیت این موضوع پی نبرند اما بدانند اگر این مسأله برای خودشان مطرح نیست برای بچه‌ هایشان مطرح است و اگر برای فرزندانشان هم امروز مطرح نیست دو روز دیگر مطرح خواهد شد. پس خوب است که ما این مسأله را بشکافیم و ببینیم نظر اسلام راجع به «مقتضیات زمان» چیست و اصلاً منطق چه اقتضا می‌ کند که وقتی فردا با افرادی مواجه شدیم که می‌ گویند باید با زمان پیشروی کرد و دائماً به روحانیون می‌ گویند خودتان را با زمان تطبیق بدهید آیا پیشنهادشان صحیح است یا نه؟

اینکه می‌ گویند مقتضیات زمان تغییر می‌ کند،‌ راست می‌ گویند. علت تغییر کردنش هم همین جهت است که با طرز خلقت انسان مربوط است. مقتضیات زمان برای حیوان عرض نمی‌ شود ولی برای انسان عوض می‌ شود. در حیوان حس تجدد و نوخواهی وجود ندارد، در انسان وجود دارد. زمان او یکنواخت است ولی زمان انسان یکنواخت نیست. حیوان مکلف نیست یعنی مسئولیت روی دوش حیوان گذاشته نشده است، یک ماشین خودکار است، ولی انسان مسئول کار خودش است.

فهرست مطالب مقاله اسلام و مقتضیات زمان

 1. اسلام و مقتضیات آن
 2. علت تغییر مقتضیات زمان ها
 3. دو نوع تغییر در زمان
 4. مقتضیات زمان
 5. مقتضیات زمان (2)
 6. آیا اخلاق مطلق است یا نسبی؟
 7. فاقد منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: 3,000تومان
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.