دانلود مقاله دفاع اجتماعی با نظر درباره حقوق کیفری

  • موضوع مقاله : دفاع اجتماعی با نظر درباره حقوق کیفری
  • مربوط به رشته : حقوق
  • فرمت اجرایی : در قالب word
  • تعداد صفحات : 55 صفحه

دفاع اجتماعی یا نظری کوتاه درباره حقوق کیفری

حقوق کیفری که مکتب دفاع اجتماعی حامی آن است قبل از همه سعی دارد به مدد این فرضیه های علمی و اجتماعی ، ماهیت بشر را بشناسد و با شناسایی این ماهیت، یا به عبارت دیگر با شناسایی شخصیت بشری، در مقام ارشاد و اصلاح او برآید. فرضیه بازتاب شرطی، بشر را قابل تربیت و ارشاد می داند بازتاب های ذاتی یا فطری روی هم رفته بیشتر از دو یا سه بازتاب نیست که وجود طبیعی بشر بدان ها بستگی دارد؛ ولی وجود اجتماعی و مدنی بشر ، مجموعه ای از بازتاب های شرطی است. فرضیه بازتاب شرطی در عرصة اجتماعی و تعلیم و تربیت، اعمال بشری را عاری از حسن و قبح می داند. در این فرضیه بشر چون لوحی ساده است که هر نقشی را در آن می توان نگاشت .

اکنون باید دید دفاع اجتماعی چیست و حقوق کیفری کشورهای جهان تا چه اندازه این دفااع را در قوانین خود پذیرفته اند.

دفاع اجتماعی یا نظری کوتاه درباره حقوق کیفری

دفاع اجتماعی یا نظری کوتاه درباره حقوق کیفری

اصطلاح دفاع اجتماعی محتاج توضیح است. نخست باید دید که غرض از دفاع اجتماعي چیست. تعاریفی که از دفاع اجتماعی آورده اند گاه چنان کلی و مبهم است که اصولاً مضمومی برای این عبارت به جا نمی گذارد. در مقابل این تعاریف مبهم، پاره ای از علمای حقوق چنان محافظه کارند که از به کار بردن اصطلاح دفاع اجتماعي می پرهیزند و از آن بیم دارند که این مفهوم تازه ، مبانی طبقه بندی جرم و مجازات را در هم ریزد. استاد ماریانو روئفون حقوقدان اسپانیایی که مرگ نابهنگام او را در ربود، در کتاب خود می نویسد که هیچ اصلی را مانند اصل دفاع اجتماعي باژگونه نکرده اند.

یکی از تعاریف دفاع اجتماعي که زمانی سخت رایج بود و اکنون کاملاً متروک شده است آن بود که دفاع اجتماعي را حمایت از جامعه در برابر جرم می دانست، تا آنجا که مجازات شدید را برای اجرای این حمایت تجویز می کرد و بر اثر تعریف دفاع اجتماعي بود که مجازات برای عبرت انگیز بودن، جنبه ای خشن و سخت به خود گرفت و تعداد آن نیز افزایش یافت.

بسیاری از نویسندگان حقوق کیفری نیز فقط برای آنکه نامی از دفاع اجتماعی برده باشند بدان معنایی داده اند که با مجازات شدید مترادف است.

فهرست مطالب مقاله دفاع اجتماعی با نظری کوتاه درباره حقوق کیفری

  1. مقدمه
  2. تعریف دفاع اجتماعی
  3. مبانی نهضت دفاع اجتماعی
  4. مراحل اصلی نهضت دفاع اجتماعی
  5. سیاست کیفری دفاع اجتماعی و تاثیر آن در نظامهای حقوقی معاصر
  6. فاقد منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: 4,000تومان
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.