دانلود مقاله رژیم حقوقی تنگه های بین المللی و تنگه هرمز

 • موضوع مقاله : رژیم حقوقی تنگه های بین المللی و تنگه هرمز
 • مربوط به رشته : حقوق
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : 36 صفحه

تحقیق رژیم حقوقی تنگه های بین المللی و تنگه هرمز

نمایندگی ایران در کنفرانس به حقّ عبور ترانزیتی از تنگه‌ ها که نوآوری کنوانسیون 1982 بود، اعتراضی نداشت و این حکایت از رضایت احتمالی ایران نسبت به این قاعده دارد. با وجود این همانگونه که در بند پیشین توضیح داده شد، ایران تمایل به محدودیت رفت و آمد شناورهای جنگی بیگانه در خلیج فارس و دریای عمان دارد و این تنگه هرمز است که به وسیله دریای عمان و اقیانوس هند، کشورهای ساحلی خلیج فارس را با دریاهای آزاد جهان مرتبط می سازد؛ و ایران اصرار دارد حضور نظامی مستمر بیگانگان در خلیج فارس – که مستلزم عبور از تنگه هرمز است – ضرورتی ندارد.

دانلود مقاله رژیم حقوقی تنگه هرمز

دانلود مقاله رژیم حقوقی تنگه هرمز

عرض این تنگه در کوتاه ترین فاصله 38 کیلومتر یعنی 5/20 مایل دریایی است. تنگه هرمز، آبهای آزاد اقیانوس هند و دریای عمان را به منطقه انحصاری اقتصادی خلیج فارس متصل می کند، پس می تواند مشمول تعریف کنوانسیون 1982 درباره تنگه های بین المللی و تابع رژیم حقوقی آن باشد. اهمیت تنگه هرمز مربوط به روابط تاریخی غرب و کشورهای همسایه خلیج فارس و صدور نفت از این منطقه به سایر مناطق جهان است. ارزش تنگه هرمز در طول تاریخ به گونه ای بوده است که به عقیده یک تاریخ نویس پرتغالی در قرن هفدهم میلادی، اگر جهان را یک انگشتری طلا فرض کنیم، نگین آن «هرمز» خواهد بود.

در حال حاضر هم عملاً به نظر می رسد عبور ترانزیتی از قسمت های خارج از دریای سرزمینی در تنگه هرمز روی می دهد و دولت ایران اعتراضی به این امر ندارد و فقط همچنان به « حضور پیوسته نیروهای نظامی بیگانه در خلیج فارس » معترض است که اساساً مشمول عبور ترانزیتی نیست اما مستلزم آن است.

ضمن این که ایران بارها تأکید کرده است در بحران های بین المللی مربوط به خود قصد ندارد با مسدود کردن تنگه هرمز، اقتصاد جهانی را تحت تأثیر قرار دهد زیرا ادعا می شود انسداد تنگه هرمز ضمن کاهش رشد ناخالص ملی کشورهایی که وابسته به نفت این منطقه هستند، می تواند بهای نفت را « بدون حد و مرز » افزایش داده و حتّی به بشکه ای 250 دلار برساند.

فهرست مظالب مقاله رژیم حقوقی تنگه های بین المللی و تنگه هرمز

 1. رژیم حقوقی تنگه هرمز
 2. ایران و کنوانسیون 1982 حقوق دریاها
 3. مقدمه
 4. مواضع ایران در کنفرانس حقوق دریاها
 5. دلایل عدم تصویب کنوانسیون توسط ایران
 6. شمول کنوانسیون بر دولت های غیرعضو
 7. نتیجه
 8. منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: 3,000تومان
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.