دانلود مقاله شیوه ها و روش های نوین تدریس

دانلود مقاله شیوه ها و روش های نوین تدریس

 • موضوع مقاله : شیوه ها و روش های نوین تدریس
 • مربوط به رشته های : مدیریت و روانشناسی
 • فرمت اجرایی : در قالب Doc
 • تعداد صفحات : 35 صفحه

توضیحی مختصر از مقاله شیوه ها و روش های نوین تدریس :

انواع روش های تدریس

اصطلاح تدریس ،اگر چه در متون علوم تربیتی مفهومی آشنا به نظر می رسد ،اکثر معلمان و مجریان برنامه های درسی با معنی و ماهیت درست آن آشنایی دارند . برداشت های مختلف معلمان از مفهوم تدریس می تواند در نگرش آنان نسبت به دانش آموزان و نحوه کار کردن با آنها تأثیر مثبت یا منفی بر جای گذارد . برداشت چند گانه از مفهوم تدریس می تواند دلایل مختلفی داشته باشد ؛از مهمترین آنها ضعف دانش پایه و اختلاف در ترجمه و برداشت نادرست معلمان از دیدگاه های مختلف تربیتی است. گاهی آشفتگی و اغتشاش در درک مفاهیم تربیتی به حدی است که بسیاری از کارشناسان ، معلمان و دانشجویان این رشته مفاهیمی چون پرورش ، آموزش ،تدریس و حرفه آموزی را یکی تصور می کنند وبه جای هم به کار می برند . این مفاهیم اگر چه ممکن است در برخی جهات وجوه مشترک و در هم تنیده داشته باشند ، اصولاً مفاهیم مستقلی هستند و معنای خاص خود را دارند .

پرورش یا تربیت «جریانی است منظم و مستمر که هدف آن هدایت رشد جسمانی ، شناختی ، اخلاقی و اجتماعی یا به طور کلی رشد همه جانبه شخصیت دانش آموزان در جهت کسب و درک معارف بشری و هنجارهای مورد پذیرش جامعه و نیز کمک به شکوفا شدن استعداد آنان است » . بر اساس چنین تعریفی پرورش یک نظام است ، نظامی که کارکرد اساسی اش شکوفا کردن استعداد و تربیت شهروندانی است که هنجارهای مورد پذیرش جامعه را کسب کنند و متعهد به ارزش های آن باشند . حتی بسیاری از صاحب نظران تربیتی کارکردی فراتر از کارکرد ذکر شده برای پرورش قائلند و معتقدند که القای ارزش ها و سنت ها و اخلاقیات پذیرفته شده جامعه به افراد یکی از قدیمی ترین دیدگاه پرورشی است ، به جای چنین کارکردی ،نظام تربیتی باید رشد مهارت های شناختی از قبیل تفکر انتقادی ، تحلیل ارزش ها و مهارت های گروهی را در کانون کارکردهای خود قرار دهد تا زمینه ی مردم سالاری در جامعه فراهم شود . گروهی دیگر نیز بر این باورند که نظام تربیتی باید عامل تغییر و تحول اجتماعی باشد .

تحلیل مفاهیم و کارکردهای ذکر شده نشان می دهد که به هیچ وجه نمی توان مفهوم «پرورش » را با مفاهیمی چون آموزش ،تدریس و یا حرفه آموزی یکی دانست .پرورش مفومی کلی است که می تواند سایر مفاهیم را در درون خود جای دهد .

مفهوم آموزش بر خلاف پرورش یک نظام نیست ، بلکه آموزش فعالیتی است هدف دار و از پیش طراحی شده ،که هدفش فراهم کردن فرصت ها و موقعیت هایی است امر یادگیری را در درون یک نظام پرورشی تسهیل کند و سرعت بخشد .بنابراین آموزش وسیله ای است برای پرورش ، نه خود پرورش .آموزش یک فعالیت مشخص و دقیق طراحی شده است ؛پس هدف های آن دقیق تر و مشخص تر و زودرس تر از هدف های پرورشی است .آموزش ممکن است با حضور معلم ویا بدون حضور معلم از طریق فیلم ،رادیو ،تلویزیون و سایر رسانه ها صورت گیرد .

مفهوم تدریس به آن قسمت از فعالیت های آموزشی که با حضور معلم در کلاس درس اتفاق می افتد اطلاق می شود . تدریس بخشی از آموزش است و همچون آموزش یک سلسله فعالیت های منظم ، هدف دار و از پیش تعیین شده را در بر می گیرد و هدفش ایجاد شرایط مطلوب یادگیری از سوی معلم است . به آن قسمت از فعالیت های آموزشی که به وسیله ی رسانه ها و بدون حضور و تعامل معلم با دانش آموزان صورت می گیرد به هیچ وجه تدریس گفته نمی شود.

شما عزیزان برای دانلود مقاله شیوه ها و روش های نوین تدریس و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید … .

فهرست مطالب مقاله شیوه ها و روش های نوین تدریس به صورت زیر می باشد :

 1. مقدمه
 2. روش کنفرانس (گرد هم آیی)
 3. روش شاگرد – استادی
 4. روش چند حسی (مختلط)
 5. روش حل مسئله
 6. روش پروژه ای
 7.  شیوه سخنرانی
 8.  شیوه بازگویی
 9. شیوه پرسش و پاسخ
 10.  شیوه تمرینی
 11. شیوه بحثی
 12. شیوه نمایشی
 13. شیوه آزمایشی ( روش اجرا کردن یا یادگیری بوسیله عمل )
 14. شیوه گردش علمی
 15.  روش کارگاهی
 16. روش تدریس کارگاهی
 17. الگوی دریافت مفهوم
 18. الگوی آموزش کاوشگری
 19. الگوی پیش سازمان دهنده
 20.  الگوی یادسپاری
 21. الگوی کاوشگری علمی
 22. الگوی تدریس غیر مستقیم
 23. الگوی آگاهی یابی
 24. الگوی آموزش آزمایشگاهی
 25. الگوی کاوشگری علوم اجتماعی
 26. الگوی یادگیری در حد تسلط آموزش مستقیم (نظریه اجتماعی یادگیری)
 27. الگوی آموزش برای رشد مفهوم و مهارت
 28. منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: 3,000تومان
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.