دانلود مقاله پیرامون دوران مشروطیت

 • موضوع مقاله : دوران مشروطیت
 • مربوط به رشته : تاریخ
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۳۲ صفحه

آشنایی با دوران مشروطیت

دوران مشروطیت عرصه ی تقابل سنت و مدرینسم

نطفه ی بیداری ایرانیان هنگامی بسته شد که شکست های پیاپی آنان از روس ایشان را به فکر انداخت که علت آن همه پیشرفت و این عقب ماندگی از چیست؟ و از همین روی دست به مدرنیزاسیون زدند و دست آخر مشروطه را رقم زدند. اما چرا مشروطیت با وجود خونهای بسیار که در راه آن ریخته شد و دلاوری های بسیار ایرانیان برای حفظ آن، با شکست روبرو شد؟

به گمان نگارنده جواب آن را باید در تضاد و تقابل بین دو مفهوم جست، سنت و مدرنیسم. به این معنی که سنت گرایان (محافظه کاران) و آن بخش از جامعه که پای در سنت ها داشت به مقاومت و مقابله با مشروطه خواهان (طرفداران مدرنیسم) پرداخت و در نهایت پیروز از این مبارزه بیرون آمد.

برای آنکه نمود دو گفتمان بالا در جامعه ی آن روز به روشنی مشخص گردد باید به یک تقسیم بندی دست بزنیم . به طور کلی چهار گفتمان را در ایران مقارن با مشروطیت می توان مشاهده کرد.

 • گفتمان اول مربوط به سکولاریست ها و مذهب ستیزانی است که میانه ی خوشی بادین نداشتند آخوندزاده در این طیف قرار می گیرد.
 • گفتمان دوم مربوط به مذهبیون و روحانیونی است که در جهت آشتی دین و مدرنیسم قدم برداشتند که از این گروه به نائینی،آخوند خراسانی و سید طباطبایی می توان اشاره کرد.
 • در طیف گفتمان سوم روحانیون مخافظه کاری قرار می گیرند که به هیج روی با مدرنیسم سرسازگاری نداشتند که از اینان شیخ فضل الله نوری و شیخ عبدالنبی نوری رامی توان بر شمرد.
 • و بالاخره در طیف چهارم روشنفکرانی قرار می گیرند که سعی می کنند به نوعی با دین کنار بیایند ضمن آن که چندان معتقد به دین نبودند و میرزا ملکم خان و مستشار الدوله را از این طیف می توان نام برد.

گفتمان اول به خاطر آن که جامعه ایران از دیرباز دینی بوده چندان نتوانست عرض اندام کند. گفتمان دوم گرچه در پیروزی مشروطیت نقش تعیین کننده ای داشت، لیکن پس از پیروزی دست از حمایت آن کشید چندانکه تائینی که کتابی در این باره تألیف کرده بود به جمع آوری نسخ آن پرداخت و همه را در دجله افکند.

پایگاه گفتمان سوم را رد بین طبقات پائین جامعه و توده های روستایی و همچنین در باریون می توان مشاهده کرد که در انحلال مجلس نقش اصلی را این طیف بازی کردند. و پایگاه گفتمان چهارم را نیز در بین طبقه ی متوسط شهری می توان یافت که نقش عمده در انقلاب مشروطیت و پیروزی آن را ایفا کردند.

نمایی از دوران مشروطیت

نمایی از دوران مشروطیت

تضاد و تقابل سنت و مدرنیسم را در کشمکش و نزاع بین گفتمان سوم و چهارم می توان مشاهده کرد، که اوج این کشمکش را در هنگام تصویب متهم قانون اساسی می بینیم.در این سو شیخ فضل الله نوری و دیگر مشروطه خواهان ضمن ایراد گرفتن به قانون اساسی در منابر و هر جمعی به بدگویی از مشروطیت می پرداختند و از آن سو مشروطه خواهان بر تصویب قوانین مطابق با آرمان مشروطه پای می فشردند.

 سرانجام کار آن شد که مشروطه خواهان چنان در تاختن به مشروطیت پیش رفتند که حتی به دفاع از استبداد و حمایت آن پرداختند، «بر فرض بگوییم مقصود اینها تقویت دولت اسلام بود، چرا اینقدر تضعیف سلطان اسلام پناه (محمد علی شاه) را می کردند… و چرا به همه نحو تعرضات احمقانه به سلطان مسلمین کردند؟»

فهرست مطالب مقاله دوران مشروطیت

 1. مقدمه
 2. بخش اول : بیداری ایرانیان و اصلاحات
 3. عباس میرزا
 4. امیر کبیر
 5. سپه سالار
 6. بخش دوم : زمینه های وقوع انقلاب مشروطیت
 7. زمینه های فکری
 8. زمینه های اقتصادی
 9. بخش سوم : از اعتراض تا انقلاب
 10. جنبش تنباکو، (نقطه عطف در تاریخ ایران)
 11. آغاز حرکت
 12. اعتراض نخستین
 13. دومین اعتراض
 14. سومین اعتراض
 15. مبارزه برای نگه داشتن مشروطیت
 16. سخن آخر
 17. فهرست منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: ۳,۰۰۰تومان
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.