دانلود مقاله پیرامون قالب گیری تزریقی

 • موضوع مقاله : قالب گیری تزریقی
 • مربوط به رشته : مکانیک
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : 41 صفحه

قالب گیری تزریقی

بسیاری از قطعات را با قالب های مرسوم نمی توان قالب گیری تزریقی کرد مخصوصاً در قطعاتی که شیار های پیچیده دارند و یا قطعات توخالی سه بعدی مثل لوله های مجرای ورود هوا در موتور های گازوئیلی این مشکی وجود دارد. بنابراین استفاده از قالب هایی که در آن ماهیچه کشیده می شود ممکن نیست. این قطعات با تکنیک های قالب گیری تزریقی تولید می شوند. راه حل این مسئله استفاده از تکنیک پوسته و یا ماهیچه های ذوب شونده است.

روش پوسته در قطعات قالب گیری تزریقی که می توان آنها را چند قسمت کرده و قسمتهای مجزا و پیش ساخته شده را در مرحله ای دیگر با جوشکاری چسبانیدن و … به هم متصل کرد یا در قالب گیری تزریقی مواد اطراف محل اتصال بکار می رود . قالب گیری در اطراف محل اتصال که در اینجا مورد توجه است ،مراحل ساخت متعددی لازم دارد. در اولین گام دو نیم پوسته با یک فلانچ در خط جدایش ساخته می شوند. البته این گونه فرض شده که می توان خط جدایش را به گونه ای قرار داد که مانع جدایی دو نیم پوسته نشود. سپس این اجزاء در یا قالب دیگر قرار گرفته و مواد در اطراف فلانچ ها ریخته می شود.

کار با ماهیچه ذوب شونده به معنی ساخت ماهیچه از بین رونده در مرحله قبلی است. عموماً ماهیچه ها با ریخته گری در قالب یک تکه تحت فشار کم و در صورت نیاز در گاز محافظ ساخته می شوند .سپس آنها در قالب گیری تزریق جا زده می شوند و از حرکت کردن آنها توسط مذاب ورودی جلوگیری می شود. در غیر این صورت تفاوت در ضخامت دیواره ها و یا بارگذاری یک طرف ماهیچه ها بوجود می آید که باعث خراب شدن قالب می شود. پس از قالب گیری تزریقی قطعه و ماهیچه از قالب جدا شده و داخل یک وان گرم شده می شوند که در آن ماهیچه ذوب و خارج می شود .با توجه به جنس ماهیچه و نقطه ذوب آن وان آب گرم و یا روغن گرم بکار می رود. علاوه بر آلیاژهای بیسکوت – قلع قلع از نمک ها و موم ها نیز برای ساخت ماهیچه استفاده می شود. پس از پایان کار این مواد را می توان بازیافت کرده و مجدداً استفاده نمود.

دانلود مقاله قالب گیری تزریقی

دانلود مقاله قالب گیری تزریقی

جنس قالب های تزریقی

روش قالب گیری تزریقی باید پاسخگوی درخواست روزافزون محصولاتی با کیفیت بالا و در عین حال با قیمت مناسب باشد. دسترسی به این هدف در صورتی ممکن است که قالب گیری کنترل کافی بر فرآیند قالب گیری داشته و همچنین شکل قطعه ، متناسب با مشخصات ماده قالب گیری و روش تغییر شکل آن باشد و همچنین باید ساخت قالبی که در تولید مجدد محصول ، صحت ابعادی و کیفیت سطحی را حفظ کند ممکن باشد. بنابراین ساخت قالب گیری تزریق باید با بالاترین دقت انجام شود . از این قالب ها انتظار می رود در حالیکه در فرآیند قالب گیری تحت بار شدید قرار می گیرند به صورت مکرر و قابل اطمینان قطعه تولید کنند و همچنین به دلیل هزینه زیاد ساخت این قالب ها ، عمر مفید آنها ، باید زیاد باشد . عمر مفید قالب و کارآیی آن علاوه بر طراحی اولیه و نگهداری در حین تولید به عواملی مانند جنس ، عملیات حرارتی و ماشینکاری آن بستگی دارد .

فهرست مطالب مقاله قالب گیری تزریقی

 1. ریخته گری
 2. فرایند ریخته گری
 3. ریخته گری در ماسه
 4. ریخته گری دقیق – ریخته گری در سرامیک
 5. پاشش فلز
 6. روکش کاری الکترولیتی
 7. سنبه زنی
 8. ماشینکاری و عملیات براده برداری
 9. عملیات سطحی
 10. سنگ زنی و پولیش
 11. پرداخت ارتعاشی
 12. سند بلاست
 13. لپینگ فشاری
 14. پرداخت الکتروشیمیایی
 15. پرداخت با تخلیه الکتریکی
 16. ادغام طراحی کامپیوتری و برنامه نویسی
 17. فرایند ساخت با تخلیه الکتریکی
 18. ماشینکاری با تخلیه الکتریکی
 19. وایرکات
 20. ماشینکاری الکتروشیمیایی
 21. براده برداری شیمیایی – اچ کردن
 22. سطوحی که عملیات اسپارک یا انحلال شیمیایی اچ شده اند
 23. قالب برای قطعات تو خالی با شکل دلخواه
 24. فرایند استریو – پلانوگرافی
 25. فاقد منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: 4,000تومان
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.