دانلود مقاله پیرامون ولایت در قرآن

 • موضوع مقاله : ولایت در قرآن
 • مربوط به رشته های : دینی و مذهبی
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات 60 صفحه

مقاله ولایت در قرآن

هر عملی که موجب قرب به خدا شود، باعث ولایت است، و ولی خدا از ظلمات به سوی نور رهسپار شده. و انجام اعمال صالح لِوَجْهِ‌ الله نشانه آن است که انسان در تحت ولایت خدا است و برای قرب به حق چنانچه قرآن می‌ فرماید؛ عقیدة پاک و عمل صالح نیاز است.

فرمود: «اِلَیه‏ یصْعَدُ الْکلِمُ الطَّیبُ وَ الْعَمَلُ الصَّالِحُ یرْفَعُه» یعنی کلمة طیب و عقیدة صحیح، به‌سوی خدا می‌ رود و عمل صالح نیز عامل رشد دادن این صعود است. و برعکس این، وقتی است که کسی میل به عالم خاک کند و از ولایت محروم شود.

اساس ولایت در قرآن

اگر سهمی از ولایت نصیب انسان گردد، مظهر «هُوَ الْوَلی» خواهد شد. آنگاه اگر دعا کند، فوراً باران می‌ آید و یا روزی ویژه ای بدون اسباب و شرایط عادی، برایش فراهم خواهد شد. مانند حضرت مریم‏ که قرآن درباره او می‏ فرماید: «کلَّما دَخَلَ عَلَیها زَکریا الْمِحْرابَ وَجَدَ عِنْدَها رِزْقاً» یعنی هر وقت زکریا بر مریم وارد شد، در کنار او عذای بهشتی حاضر می‌ دید.

این توانایی غیر آن خصوصیاتی است که عابد و زاهد از آن برخوردارند. آنکه می‌ تواند در ماده کائنات تأثیر داشته باشد، مظهر «هُوَ الولی» است و تا انسان راه عبادت و زهد، همراه با معرفت و اخلاص را پشت سر نگذارد، مظهر «هو الولی» نخواهد شد.

اساس ولایت در قرآن بر معرفت و محبت نهاده شده، هرچه معرفت و محبت کامل تر باشد، انسان مقام والاتری را در مظهریت ولایت خدای سبحان احراز خواهد کرد. تامل و تدبّر در آیاتی که راه تحصیل معرفت و اخلاص را تبیین می‌ کنند، برای نیل به این هدف راهگشاست.

میفرماید: «فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّک وَ کنْ مِنَ السَّاجِدینَ. وَ اعْبُدْ رَبَّک حَتی یأتِیک الْیقین»  پس با حمد پروردگارت او را منزه بدار و از ساجدین و نمازگزاران باش و پروردگارت را بندگی کن تا یقین برایت حاصل شود. یعنی آیه شریفه عبادت را وسیله دست یافتن به معرفت و یقین می‌ داند. این یقین به ربوبیت مطلق خداوند است که جایی برای تصور تدبیر و ربوبیت دیگری باقی نمی‌ گذارد، این انسان سراسر عالم را کارگزاران حق می‌ داند می‌ بیند که «لِلَّهِ جُنُودُ السَّموات وَ الْاَرض»  یعنی لشگریان آسمان‌ ها و زمین همه از خدایند.

مقاله ولایت در قرآن

مقاله ولایت در قرآن

اگر کسی بر اساس آیه شریفه «فَاللَّهُ هُوَ الْوَلی‏» یا «هُوِ الْوَلی الْحَمید»  پذیرفت که ولی مطلق خدا است، هرگز نمی‌ تواند برای خود یا برای دیگری، در گوشه‌ای از گوشه‌ های جهان، ولایت قائل شود. کسی که می‌ گوید من بر قوای ادراکی و تحریکی خود ولایت دارم. یا می‌گوید بسی رنج بردم و خود تحصیل علم نمودم، چنین شخصی هنوز در خَم کوچه‌ های اولیه معرفت مانده و راهی به توحید حقیقی نبرده، آن‌ کسی مراحل توحید افعالی را به‌ خوبی پیموده که متوجه است انسان در تمام شئون، مرآت حق و مظهر کمال مطلق و آیت «هُوَ الْوَلی» است. می‌ فهمد کار را دیگری میکند و ما مظهریم. اگر کسی به اینجا رسید، همان سخنی را می‌ گوید که خدای سبحان به رسولش دستور داد که بگوید: «قُلْ اِنِّ صَلاتِی وَ نُسُکی‏ وَ مَحْیای وَ مَماتی‏ لِلَّهِ رَبُّ الْعالَمین»  نماز و عبادتم و حیات و مرگم از خدای پروردگار جهان است. یعنی حتی عبادات انسان ملک خداست، و انسان به‌عنوان مظهریت نعمت او خواهد بود، و لذا خود را نیز تحت تدبیر ولایت آن حضرت مشاهده خواهد نمود.

فهرست مطالب مقاله پیرامون ولایت در قرآن

 1. مقدمه
 2. اقسام ولایت
 3. اساس ولایت
 4. مراحل سه گانۀ عبودیت
 5. حدیث قرب نوافل
 6. ولایت تشریعی و ولایت تکوینی خداوند
 7. تفاوت ولایت و امامت و نبودت
 8. امامت در قرآن
 9. آیه تطهیر
 10. نیاز جامعه به سرپرست
 11. ضرورت عصمت اولی الامر
 12. احکام تشریعی و حکومتی
 13. ولایت در زمان غیبت
 14. دلایل ضرورت ولایت فقیه در عصر غیبت
 15. نکته های قابل ذکر در بحث ولایت فقیه
 16. روایات مورد نظر در بحث ولایت فقیه
 17. سند روایت عمربن حنظله
 18. نگاهی کوتاه بر مبحث ولایت فقیه
 19. بازنکاتی در مورد ولایت فقیه
 20. فاقد منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: 4,000تومان
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.