دانلود پایان نامه تاریخچه تایپوگرافی در ایران و جهان

 • موضوع پایان نامه : تاریخچه تایپوگرافی در ایران و جهان
 • مربوط به رشته : گرافیک
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : 73 صفحه

تاریخچه تایپوگرافی در ایران و جهان

«چاپ» پیچیدگی‌ های حروف را وادار به ساده‌ شدن می‌کند و این استیلیزه کردن در غرب توسط صنعتگر چاپ و هنرمند طراح بر روی حروف لاتین انجام می‌ شود. اینگونه است که «تایپوگرافی» با قدرت در کنار «پیکتوگرافی» مطرح می‌ شود.

این بابی است برای بیان مفاهیم اجتماعی که با استفاده از تصویر بسیار سخت جلوه می‌ نمود و در حقیقت «تایپوگرافی» نیز به تبلیغات شهری و سایر کاربردهای تبلیغات راه پیدا می‌ کند و با گذشت زمان مورد اقبال مخاطبان و علی‌ الخصوص هنرمند طراح قرار می‌ گیرد.

تایپوگرافی در ایران به دلیل عدم شناخت طراحان گرافیک از ویژگی‌ ها و چند و چون خط فارسی و نوع نگارش آن در اقلام مختلف خوشنویسی و یا تمایل به شیوه‌ ها و ملاک‌ های زیبایی‌ شناسی و نوع نگارش در تایپوگرافی غرب، دچار مشکلات فراوانی بوده و هست.

هرچند که قصد نداریم حرکت‌ های درست و اصولی را از جانب طراحان باتجربه، ولو بسیار اندک نادیده بگیریم ولی بررسی و تجزیه و تحلیل آثار موفق و ماندگار، بیانگر این است که هدف از «تایپوگرافی» ارسال هرچه مؤثر پیام و برقراری ارتباط و ایجاد تفهیم بیشتر نسبت به نوشتار عادی بوده است.

با گذشت زمان و توجه به هنر گرافیک و گسترش خدمات آن در جهت برقراری ارتباط تصویری، به این مقوله توجه ویژه‌ ای صورت گرفت و نیز کشف ظرفیت‌ های بصری خط و در مواردی همراهی تصاویر با خط در طراحی عناوین، با علاقه بیشتری دنبال شد.

دانلود پایان نامه تاریخچه تایپوگرافی در ایران و جهان

دانلود پایان نامه تاریخچه تایپوگرافی در ایران و جهان

چیزی که در این میان می‌ تواند مورد توجه قرار گیرد این است که با اینکه «تایپوگرافی» دامنه استفاده زیادی نسبت به گذشته که مختص به گرافیک و گاهی نقاشی می‌ شد ولی عدم استفاده آن در گرافیک محیطی و به‌ خصوص بناهای معماری امروز، بسیار سؤال‌ برانگیز است. زیرا تاریخچه کاربرد خطوط در ایران نشان می‌ دهد که در فرهنگ معماری اسلامی این مقوله از جایگاه ویژه‌ ای برخوردار بوده است.

استفاده از خط و خوشنویسی در گذشته با مفهوم امروزی به عنوان «گرافیک محیطی» بیشتر در تزئینات بناهای مقدس و معنوی در شهرسازی به‌ کار رفته است. گویی طراحان بنا برای معرفی هرچه با شکوه‌ تر و عرفانی‌ تر فضاهای مقدس در معماری، از خطوط به عنوان فرم یا حتی القای مفهوم بهره کافی برده‌اند و این نشان از اهمیتی است که برای کتابت «قرآن» نزد مسلمانان وجود داشته و برای نگارش آن از خطوط زیبا و خوشنویسی استفاده می‌ کرده‌ اند.

فهرست مطالب پایان نامه تاریخچه تایپوگرافی در ایران و جهان

 1. مقدمه
 2. تایپوگرافی
 3. تایپوگـرافی در ایران و جهان
 4. تایپوگرافی در ایران
 5. تایپوگرافی و ارزش‌ های بصری حروف
 6. مصاحبه ای با استاد قباد شیوا
 7. تحلیل استاد احصایی از تایپوگرافی در ایران
 8. تایپوگرافی شورشی (تایپوگرافی در جهان)
 9. نتیجه گیری
 10. منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: 5,000تومان
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.