دانلود پروژه طراحی مدار مبدل DC به AC

 • موضوع پروژه : طراحی مدار مبدل DC به AC
 • مربوط به رشته : الکترونیک قدرت
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۶۷ صفحه

طراحی و ساخت مدار مبدل DC به AC

با پیشرفت در قطعات نیمه هادی قدرت از ۱۹۵۰‏، الکترونیک قدرت، بطور گسترده ای در کاربردهای صنعتی، نقل و انتقال، تجاری و هوا فضا رشد کرده است. الکترونیک قدرت در مورد تبدیل بهینه انرژی، کنترل و حالت دادن به توان الکتریکی با استفاده از عناصر نیمه هادی جامد بحث می کند. عمده ترین کار در الکترونیک قدرت تبدیل انرژی از  یک شکل به شکل دیگر می باشد که این می تواند توسط مبدل های قدرت مختلف صورت گیرد. این مبدلها توسط قطعات الکترونیکی کنترل می گردد. که معمولاً این گونه مبدلها در مد سوئیچینگ کار می کنند.

قطعات نیمه هادی قدرت مختلفی در مبدلها بکار می روند که با تحریک گیت آنها عمل روشن و خاموش شدن قطعات صورت می گیرد. عناصر قدرتی که معمولاً بکار می روند شامل  GTO (Gate-Turn-off Thyristor) ، MCT (Mos-Controlled-Thyristor) IGBT   (Insulated Gate Bipolar Transistor) ، MOSFET می باشند. امروزه با افزایش تواناییهای قطعات قدرت و سهولت کنترل عناصر نیمه هادی مدرن توپولوژی های مختلفی در ساخت مبدلهای قدرت ایجاد گردیده است که با توجه به شکل ورودی و خروجی توان‏، آنها را به چند دسته تقسیم می کنند:

 • مبدل DC به AC (اینورتر)
 • مبدل AC به DC (یکسو ساز)
 • مبدل DC به DC (چاپر)
 • مبدل AC به AC (کانورتر ماتریکس، سیکلو کانورتر)

امروزه با ساخت میکروپروسسورهای فرکانس بالای DSP مبدلهای با کیفیت و بهره بالا طراحی و ساخته می شود که در این پروژه طراحی و ساخت یک سیگنال ژنراتور مربعی و سینوسی که فرکانس آن توسط یک مدار میکروپروسسوری کنترل می گردد آورده شده است.

که در واقع این مدار یک مبدل DC به AC می باشد که ولتاژ برق شهر توسط یک مدار یکسو ساز ساده به DC تبدیل شده و سپس این مقدار DC ثابت توسط یک مدار میکروپروسسوری بعنوان بخش کنترل و یک مدار تمام پل با قطعات نیمه هادی IGBT و درایورهای آن بعنوان بخش قدرت به یک سیگنال AC با فرکانس مختلف تبدیل می گردد.

ولتاژی که از خروجی مدار حاصل می شود یک پالس مربعی است که فرکانس آن می تواند ، از ۱ هرتز تا ۲ کیلو هرتز متغیر باشد البته با تنظیم یک فیلتر پایین گذر برای یک فرکانس خاص می توان آن را به یک سیگنال سینوسی تبدیل نمود.

با بررسی جزئیات مدار مشاهده می گردد در این پروژه ، از دروس متفاوت گذرانده شده در رشته مهندسی برق استفاده شده است  چرا که بخشی از مدار الکترونیک ، بخش دیگر الکترونیک صنعتی و بخشی دیگر نیز میکروکنترلر می باشد که با انجام این پروژه تجربه عملی نسبتاً کاملی از دروس تئوری گذرانده شده حاصل گردید.

در این نوشتار نیز سعی شده است تا ضمن تشریح کامل مدار پروژه ، مطالب ضروری دیگر که می تواند مدار را بیشتر تحلیل نموده و دلایل استفاده از قطعات و المانهای بکار رفته را توضیح نماید عنوان شود بنابراین از آنجایی که بخش عمده ای از پروژه مربوط به سوئیچ المانی از الکترونیک قدرت و کاربرد آن در پروژه مذکور می باشد، فصل اول را به مبحث الکترونیک قدرت اختصاص دادیم و از آنجایی که در این پروژه از میکروکنترلر ۸۹C52 که از خانواده میکروکنترلر ۸۰۵۱ می باشد ، استفاده شده است فصل دوم را به طور کلی به مبحث میکروکنترلر ۸۰۵۱ و جزئیات مربوط به آن اختصاص دادیم علاوه بر این لازم بود که تحلیل کلی از پروژه را ارئه دهیم لذا لازم دیدیم در فصل سوم به تشریح کامل مدار پرداخته و ضرورت استفاده از تک تک قطعات را بیان نموده و به مدار کاربردی آن نیز بپردازیم.

فهرست مطالب پروژه طراحی مدار مبدل DC به AC

 1. مقدمه
 2. فصل اول : الکترونیک قدرت

 3. مبدل DC به AC تکفاز
 4. مدولاسیون پهنای پالس(PWM)
 5. اشکال مختلف سوئچینگ PWM
 6. مدولاسیون PWM دو قطبی
 7. مدولاسیون PWM تک قطبی
 8. شمای PWM تک قطبی بهبود یافته
 9. بلوک دیاگرام کلی مدار پروژه
 10. یکسوساز تمام موج
 11. مبدل DC به AC
 12. IGBT
 13. ساختارسیلیکون و مدار معادل
 14. مشخصات هدایت
 15. مشخصات سوئیچینگ
 16. راه انداز یا درایور IGBT
 17. شرح ای سیIR2113
 18. ملاحظات طراحی بخش درایور IR2113
 19. برد مدار چاپی مورد نیاز برای راه اندازی ماسفت
 20. راهنمای کمک سریع
 21. فصل دوم : میکروکنترلر ۸۰۵۱

 22. مقدمه
 23. تفاوت بین میکرو پروسسور و میکرو کنترلر
 24. میکرو کنترلر ۸۰۵۱
 25. تخصیص فضای حافظه RAM در ۸۰۵۱
 26. توصیف پایه های ۸۰۵۱
 27. فصل سوم : تشریح تکمیلی مدار پروژه

 28. پل دیود و خازن صافی کننده ورودی
 29. راه انداز پل سوئیچ های قدرت
 30. میکروکنترلر ۸۹C52
 31. اپتو کوپلر و نقش آن در مدار
 32. عملکرد مدار
 33. کاربردهای پروژه
 34. منابع
RIAL 40,000 – خرید
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.