رابطه دوستی های قبل از ازدواج با بهداشت روانی زندگی زناشویی

 • موضوع پایان نامه : رابطه بین دوستی های قبل از ازدواج با بهداشت روانی زندگی زناشویی
 • مربوط به رشته : جامعه شناسی و روان شناسی
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : 58 صفحه

رابطه بین دوستی های دختر و پسر قبل از ازدواج با بهداشت روانی زندگی زناشوی

بطور کلی امروزه مسئله دوستی های قبل از ازدواج در بین جوانان خیلی مطرح است و از اهمیت ویژه ای برخوردار است . اکثر حوانان معتقدند که رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج می تواند در شناخت همسر آینده مؤثر باشد و بعضی ها هم نظرشان عکس این مورد است و معتقدند که دختر و پسر نباید قبل از ازدواج با جنس مخالف رابطه دوستی داشته باشند لذا مشخص است که این مسئله نیازمند بررسی های متعددی می‌ باشد.

مسئله ازدواج یکی از مسائلی است که از نظر بهداشت روانی نهایت اهمیت را دارد چون صحبت از یک عمر زندگی است. لذا قبل از ازدواج شرایطی را که لازمه زندگی موفقیت آمیز است بایددر نظر گرفت. از آنجایی که نیاز زن و مرد به آشنایی و معاشرت با یکدیگر نیاز طبیعی و غریزی است لذا باید این نیاز از راه درست و طبیعی ارضا شود.

جوان بتواند از راه صحیح که مورد قبول اجتماع او نیز هست با جنس مخالف خود رابطه درست و مشروع برقرار کند چرا که این رابطه بر بهداشت روانی زندگی زناشویی او در آینده تأثیر می‌ گذارد. رابطه دوستی در جامعه معمولاً بصورت پنهانی است چون جامعه این روابط را منع می‌ کند و از ایجاد این روابط جلوگیری به عمل می آورد چون ارتباط جوان با جنس مخالف موجب بیداری تخیلات شهوانی و تحریکات اتفاقی می‌ شود لذا اگر مسائل جنسی برای جوانان حساب شده و کنترل شده باشد و جوان از راه صحیح با جنسی مخالف خود رابطه برقرار کند، هرگز با مشکل روبرو نخواهد شد.

بر اساس تحقیقاتی که انجام شده برقرار ساختن روابط پنهانی رفتاری نامطلوب در روابط بین دو جنس تلقی می‌ شود. در اذهان و قضاوت ها این روابط مسئله ساز و اثر گذار است.

رابطه بین دوستی های قبل از ازدواج با بهداشت روانی زندگی زناشویی

رابطه بین دوستی های قبل از ازدواج با بهداشت روانی زندگی زناشویی

علاوه بر این برقراری روابط پنهانی می‌ تواند خود مقدمه لغزش هایی باشد که آثار آن را انسان در سراسر زندگی خود ممکن است به همراه داشته باشد. ازدواج هایی که بر اساس این روابط بین دو جنس انجام می‌ گیرد در اکثر موارد منجر به شکست واقعی در زندگی شده است و علاوه بر این گونه روابط اعتماد طرفین را تا حد زیادی خدشه دار می‌ سازد. اما در صورتی که دو فرد مایل باشند با یکدیگر زندگی کنند و تشکیل خانواده دهند، ضرورتی ندارد که این تمایل را به صورت پنهانی نسبت به یکدیگر اظهار کنند. آنان می‌ توانند با طرح مسئله با والدین خویش در این مورد از آنها مشورت و نظر بخواهند .

در پژوهش انجام شده در بررسی توصیفی این مسئله اثبات شده که بین دوستی های قبل از ازدواج با بهداشت روانی زندگی زناشویی رابطه معناداری وجود دارید که این رابطه اکثراً بصورت رابطه مثبت بوده است یعنی کسانی که این روابط را داشته اند میانگین بهداشت روانی انها بالاتر از کسانی بوده است که این روابط را نداشته اند.

در بررسی استنباطی با استفاده از فرمول همبستگی پیرسون ضریب همبستگی در تمام فرضیه ها بالاتر از آلفای (05/0) می‌ باشد لذا می‌ توان نتیجه گرفت که بین دوستی های قبل از ازدواج با بهداشت روانی زندگی زناشویی رابطه معناداری وجود ندارد.

فهرست مطالب پایان نامه رابطه بین دوستی های قبل از ازدواج با بهداشت روانی زندگی زناشویی

 1. چکیده
 2. مقدمه
 3. از دشواری های محقق آمیزش با جنس مخالف
 4. اهداف تحقیق
 5. دلایل انتخاب موضوع
 6. فرضیه ها
 7. ادبیات تحقیق
 8. موضع گیری های نظری در قلمرو دوستی و عشق
 9. تعریف دوستی
 10. تعریف عشق
 11. معنی و مفهوم عشق ورزیدن
 12. مراحل دوستی
 13. انواع دوستی
 14. تعریف بهداشت روانی
 15. دوستی های قبل از ازدواج و تأثیر آن بر بهداشت روانی زندگی زناشویی
 16. تعریف سلامت روانی از دیدگاه دانشمندان مختلف
 17. پژوهش های انجام شده در زمینه موضوع
 18. نتیجه گیری کلی از یافته های پژوهش
 19. پیشنهادها
 20. منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: 5,000تومان
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.