ارائه روش مناسب جهت دفع لجن اسیدی از فرآوری بازیافت روغن

 • موضوع مقاله : بررسی کمی و کیفی، مطالعه تصفیه پذیری و ارائه روش مناسب جهت دفع لجن اسیدی حاصل از فرآوری بازیافت روغن
 • مربوط به رشته : شیمی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : 55 صفحه

ارائه روش مناسب جهت دفع لجن اسیدی از فرآوری بازیافت روغن

لجن اسیدی دارای رنگ سیاه، بوی بسیار شدید اسیدی است که در ابتدای تولید بصورت قیر روان می باشد. دانسیته آن در آزمایشگاه حدود 1500-1300 Kg/m3 اندازه گیری شد.

این لجن در صورتیکه به نحو صحیح جمع آوری و دفع نگردد، باعث آلودگی محیط زیست و اثرات بهداشتی شدید خواهد شد. لذا مدیریت صحیح این لجن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در منابع نیز جنبه زیست محیطی این فرآیند (فرآیند اسید و خاک رنگبر برای بازیافت روغن)، تولید لجن اسیدی ذکر شده است.

لجن اسیدی حاصل در کارخانه بسیار اسیدی، خورنده و بوی تحریک کننده شدید دارد. جابجایی، حمل و نقل و دفن این لجن مشکلات بهداشتی و زیست محیطی شدیدی را دارا می باشد. همچنین به علت اسیدی بودن شرایط برای انحلال فلزات سنگین و ترکیبات سمی در اثر نشست و یا تماس با آب زیاد می باشد. جهت خنثی سازی اسیدیته لجن، در آزمایشگاه از آهک استفاده شد. با آزمایش های انجام شده و از طریق افزودن نسبت های مختلف آهک و همچنین آزمایشهای لازم برای رسیدن به pH برابر حداقل 9 (این pH برای این انتخاب شد که هم خنثی سازی انجام شود و هم عمل کاهش پتانسیل خطر ناشی از فلزات سنگینی که در قسمت دوم توضیح داده می شود). میزان آهک 70% تجاری به نسبت برابر با لجن باید مورد استفاده قرار گیرد.

بنابراین با توجه به میزان لجن اسیدی در روز (حدود 1 تن در روز) و آزمایش های انجام شده اگر از آهک 70% برای این عمل استفاده شود حدود 1 تن آهک نیاز می باشد.

ارائه روش مناسب جهت دفع لجن اسیدی از فرآوری بازیافت روغن

ارائه روش مناسب جهت دفع لجن اسیدی از فرآوری بازیافت روغن

به علت انحلال فلزات سنگین در لجن اسیدی در صورت دفع لجن به محیط (در شرایط اسیدی و pH پایین) حطر انتقال و نشست آنها به خاک و آبهای زیر زمین بسیار زیاد می باشد. اقتصادی ترین و مناسب ترین روش جهت کاهش پتانسیل خطر مربوط به فلزات سنگین در لجن اسیدی، فرآیند ترسیب می باشد. ترسیب به شکل هیدروکسید فلز سنگین با استفاده از هیدروکسید کلسیم (آهک) و یا هیدروکسید سدیم باعث تغییر شکل فلزات محلول به صورت نامحلول می باشد. این فرآیند نیز در حذف فلزات سنگین از فاضلاب های صنعتی بیشترین کاربرد را دارد. فلزات سنگین محلول در فاضلاب صنعتی را به شکل هیدروکسید نامحلول آن فلز درآورده و بعد از ترسیب دادن آن، لجن را به شکل ایمن در محل های دفن مناسب، دفع می نمایند.

فهرست مطالب مقاله ارائه روش مناسب جهت دفع لجن اسیدی حاصل از فرآوری بازیافت روغن

 1. مقدمه
 2. خصوصیات روغن های زائد روش های دفع آنها در جهان
 3. روش های تصفیه و استفاده مجدد از روغن های زائد
 4. فرآیند تصفیه و بازیابی روغن در کارخانه بهاران شیمی
 5. بررسی کمی و کیفی لجن اسیدی تولیدی در کارخانه بهاران شیمی
 6. بررسی روشهای مناسب جهت کاهش پتانسیل آلودگی و دفع مناسب لجن اسیدی
 7. مشخصات طرح و روش عملیات اجرائی
 8. فاقد منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: 4,000تومان
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.