دانلود پایان نامه سنسورهای دما و ترانسدیوسر های حرارتی

 • موضوع پایان نامه : سنسورهای دما و ترانسدیوسر های حرارتی
 • مربوط به رشته های : برق و الکترونیک
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : 62 صفحه

المنت حرارتی یک نمونه آشنا از ترانسدیوسر برای تبدیل انرژی الکتریکی به گرمایی است و در اغلب موارد از نوع سیمی واز جنس آلیاژ نیکل ماند نیکرم ساخته می شود. این آلیاژ نیکل ،کرم و آهن حتی در موقعی که کاملا داغ شود دارای مقاومت قابل توجهی در مقابل اکسید شدن است و مقاومت ویژه آن زیاد است بنابراین بدون احتیاج به سیمهای طولانی نازک برای گیج می توان مقاومت زیادی به دست آورد .مقدار انرژی انتقال یافته توسط معادله زول قابل محاسبه است اما سطح دمایی که به وسیله یک جریان تحویل شده ایجاد می شود.

آشنایی با ترانسدیوسر های حرارتی

یک جسم وقتی به دمای پایدار میرسد که سرعت از دست دادن انرژی در ان برابر با سرعت دریافت انرژی گرمایی باشد سرعت از دست دادن انرژی بستگی به عوامل متعددی ا زجمله اختلاف دمای جسم بادمای محیط اطراف دارد.

نکته ای که در محاسبات تبدیل انرژی غالبا فراموش می شود این است که مقاومت المنت گرم کننده ثابت باقی نمی ماند. جریان در یک المنت گرم کننده معمولا به عنوان جریان کاری تعریف می شود واین همان جریان عبوری از المنت گرم کننده است.

ترانسدیوسر های حرارتی

ترانسدیوسر های حرارتی

به عنوان مثال فرض کنیدکه یک بخاری برقی بایستی با ولتاژ 240V AC و جریان 2 A کار کند. از مطلب فوق  این نکته نتیجه می شود که مقاومت المنت بخاری برقی زمانی که گرم است بایستی 120 باشد .مقدار مقاومت در زمانی که المنت هنوز سرد است کمتراز این مقدار خواهد بود واختلاف بین این مقادیر بستگی به اختلاف دمای المنت و محیط اطراف و همچنین جنس المنت دارد .اگر المنت مورد نظر از جنس نیکرم باشد و در 400 C  کار کند آنگاه مقدار مقاومت آن در دمای اتاق 25C حدود خواهد بود زیرا ضریب حرارتی نیکرم کوچک است. اگر المنت گرم کننده از جنس نیکل خالص ساخته شده بود آنگاه مقدار مقاومت آن در دمای اتاق حدود 47 می بود و ملاحظه می شود که تغییر قابل ملاحظه ای در مقاومت المنت به وجود آمده است. مبنای این محاسبات را نشان میدهد مقدار تغییرات بخصوص در مورد لامپ های التهابی قابل توجه تر است زیرا تفاوت بین دمای نقطه کار ودمای المنت در حالت سرد دمای محیط اتاق در آنها بیشتر است. در مواردی که می خواهیم مقادیر مقاومت چنین لامپ هایی را در محاسبات و تصمیم گیری ها وارد کنیم همواره بایستی نکات فوق را مد نظر قرار دهیم زیرا مقادیر مقاومت سرد در مقایسه با مقاومت گرم بسیار جزیی است هر جسم هادی می تواند به عنوان ترانسدیور انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی به کار رود به طوری که استفاده از اجسام با مقدار منفی ضریب حرارتی نیازمند دقت ویژه است.

عبور جریان از چنین اجسامی توسط یک منبع ثابت ولتاژ ابتدا باعث گرم شدن جسم شده وگرم شدن جسم به نوبه خود مقدار مقاومت آن را کاهش می دهد.

و بنابراین جریان افزایش می یابد. این فیدبک مثبت می تواند باعث فیوزی شدن و یا قطعی مدار شود مگر اینکه در قسمتی از مدار بتوان مقدار جریان را کنترل کرد قابل توجه ترین مثال در مورد این اثر نیمه هادی ها و ترکیب عجیب شیشه است.

اثر پله تی یر که در سال 1822 کشف شد شکل دیگری از عمل ترانسدیوسر الکتریکی به گرمایی است واین اثر بر عکس عمل ترموکوپل سی بک است. مجددا یک بار دیگر دو اتصال از فلزات غیر مشابه را تهیه کرده و در این حال یک جریان از مدار عبور می دهیم در نتیجه یک اتصال گرم شده و اتصال دیگر سرد می شود. تغییرات دما برای جریان داده شده در مورد اتصالات فلز به فلز ناچیز است اما می تواند برای اتصالات نیمه هادی به فلز به صورت قابل توجهی وجود داشته باشد که این روش مفیدی را برای کنترل دمادر فضاهای کوچک عرضه می کند.

فهرست مطالب پایان نامه سنسورهای دما و ترانسدیوسر های حرارتی

 1. گرما و دما
 2. نوار بی متال
 3. انبساط مایع و گاز
 4. ترموکوپل ها
 5. سنسور های مقاومت فلزی
 6. دماسنج مقاومتی
 7. ترمیستور ها
 8. ترمیستورهای PTC
 9. ترانسدیوسر های حرارتی
 10. ترانسدیو سر های حرارتی به الکتریکی
 11. فاقد منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: 4,000تومان
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.