دانلود مقاله آیش بندی و تناوب زراعی زمین

 • موضوع مقاله : آیش بندی و تناوب زراعی زمین
 • مربوط به رشته : کشاورزی
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : 87 صفحه

آیش بندی و تناوب زراعی

یک تناوب زراعی که به حفظ حاصلخیزی و باروری خاک کمک می کند ، در صورتی که به طور صحیح برنامه ریزی شده باشد نسبت به یک کشت تک محصولی یا زراعت های پیاپی تصادفی دارای مزایای زیادی می باشد که منافع حاصل از آن عبارتند از :

 • افزایش محصول : یک طرح تناوب خوب در طولانی مدت به جای تخلیه کردن مواد غذایی و حاصل خیزی خاک آن را نگهداری نموده و بهبود می بخشد و با تداوم حاصل خیزی خاک باعث افزایش محصول می گردد .
 • ذخیره مواد آلی خاک و افزایش آن : زمانی که پوشش پر تراکمی از لگوم یا گیاهان دیگر در تناوب قرار گیرند ، مقدار زیادی از بقایای گیاهی با شخم به زیر خاک رفته و مواد آلی خاک حفظ و افزایش می یابند . زیرا در اصل تقریباً همه مواد آلی خاک از گیاهان به دست می آیند . مواد آلی خاک های جنگلی از پوسیدن برگ ها ، ریشه ها ،درختها و درختچه ها ، اندوخته می گردد . علف های هرز ، کاه و کلش و سایر بخش های گیاهی که برداشت نمی شوند و محصولاتی که به عنوان کود سبز زیر خاک می روند منابع عمده مواد آلی در اراضی کشاورزی هستند . البته مقدار ذخیره آنها در خاک به شرایط آب و هوایی و نوع استفاده از زمین بستگی دارد . در مناطق حاره و نیمه حاره که درجه حرارت بالا و طول فصل رشد زیاد است.
آیش بندی و تناوب زراعی

آیش بندی و تناوب زراعی

در عین حال که مقدار زیادی، مواد آلی تولید می شود ، خاکها مقدار نسبتاً کمی مواد آلی دارند زیرا که به دلیل سرعت تجزیه و طولانی بودن زمان پوسیدن آنها است. در مناطقی که دوره رشد کوتاه و درجه حرارت کم است ، هر سال گیاهان کمی تولید می شوند ولی تجزیه در این مناطق کند و زمان مناسب برای پوسیدن مواد در هر سال کوتاه است ، در نتیجه مقدار زیاد تری مواد آلی در خاک ذخیره می شود. همچنین عملیات زراعی و تهویه، خاک فعالیت باکتری ها را افزایش داده و این افزایش به حدی است که نسبت به سرعت پوسیدن مواد آلی بیش از مقدار افزوده شده به خاک می شود یا وقتی زمین بدون پوشش رها می شود مقدار زیادی از مواد غذایی حاصل از پوسیدن مواد آلی توسط فرسایش و آبشویی به هدر می‌ رود.

 • جلوگیری از تجمع آفات ، علفهای هرز و بیماری های خاکزی : هر چند تناوب علف های هرز و بیماری ها را به طور کلی کنترل نمی کند ولی در کم کردن شیوع آنها تا حد زیادی تاثیر دارد و مزرعه ای که هر ساله برای کشت یک محصول مورد استفاده قرار می گیرد . اغلب شدیداً به علف های هرز معینی آلوده می شود . بعضی از آفات و بیماری ها فقط به گونه ای معین یا گروه محدودی از گیاهان حمله می کند و با تکرار کشت هر ساله یک گیاه معین این آفات از سالی به سال دیگر زنده می مانند و سرانجام این آفات تا حدی افزایش می یابند که کشت محصول مقرون به صرفه نخواهد بود .
 • کنترل فرسایش خاک : مواد آلی پوسیده شده یعنی هوموس ، در خصوصیات فیزیکی خاک تاثیر مهم تری که دارد ، بهبود ساختمان خاک است که ظرفیت جذب و حفظ رطوبت در خاک را افزایش می دهد و به این ترتیب آبشویی و فرسایش مواد غذایی با ارزش در خاک کاهش می یابد و با کشت محصولات حفظ کننده خاک در تناوب می توان تقریباً به طور کلی از هدر رفتن این مواد جلوگیری کرد .
 • تضمین توازن برنامه کار در طول سال : در تناوب صحیح کار مزرعه به طور یکنواخت تری توزیع می شود . استفاده کارآمد تر از نیروی کار یکی از مهمترین موارد در کشاورزی امروزی است . زمانی که در مزرعه ای یک محصول یا چند محصول مشابه کشت می شوند نیروی کار مورد نیاز به خصوص در روزهای آماده کردن زمین ، موقع کاشت یا زمان برداشت زیاد است و در باقیمانده فصل رشد این نیاز کم است . بنابراین در دوره هایی به کارگر اضافی نیاز خواهد بود و در دوره هایی کار کافی و موثر برای کارگران در مزرعه وجود ندارد . بر این اساس یک تناوب خوب باید طوری طراحی شود که محصولات مختلفی را شامل گردد تا کار یکنواخت تقسیم شده و احتیاج به استخدام کارگر اضافی نباشد .
 • کاهش خطرات و تثبیت درآمد : خطرات زیادی در زراعت وجود دارد . ممکن است قبل از فرارسیدن زمان برداشت محصول شرایط نامساعد آب و هوایی ،بیماری ها یا حشرات زیان آور به مزرعه حمله نموده و میزان محصول را کاهش داده یا کل محصول از بین برود .

وقتی یک کشاورز فقط یک محصول کشت می کند ، ریسک بزرگی کرده و همه شانس درآمد خود را به زمان برداشت آن محصول و بهای آن موکول کرده ، هر چند این کشاورز ممکن است موفق باشد و تحمل آن برایش آسان ولی بیشتر کشاورزان توانایی تحمل این خطرات را ندارند و بهتر است که از تناوب زراعی پیروی کنند و این ریسک را بین محصولات مختلف توزیع نمایند.

 • حفظ رطوبت از یک فصل به فصل دیگر و ذخیره آن.

فهرست مطالب مقاله آیش بندی و تناوب زراعی زمین

 1. مقدمه
 2. آیش بندی و تناوب زمین
 3. آیش بندی Fallowing
 4. آیش Fallow
 5. اهداف آیش
 6. هدف از آیش تابستانه
 7. کارائی حفاظت آب در آیش تابستانه
 8. تناوب زراعی
 9. مزایای تناوب زراعی صحیح
 10. اصول فنی تناوب زراعی
 11. دیدگاهی جدید در مورد تناوب زمین
 12. چه زمانی تناوب لازم نیست؟
 13. محدودیت های سیستم تک کشتی
 14. بررسی کاشت غلات و تناوب در استان خراسان (شهرستان بجنورد)
 15. ویژگی‌ های استان خراسان
 16. بررسی شرایط هم اقلیمی گندم و جو در شهرستان بجنورد
 17. یخبندان
 18. نمودارهای بارندگی شهرستان بجنورد
 19. تفسیر نمودارهای بجنورد
 20. تناوب گندم – جو – آیش – گندم – جو
 21. اکولوژی گندم
 22. تناوب (گردش زراعی گندم)
 23. تهیه زمین گندم
 24. روش‌ های مختلف کاشت گندم
 25. زمان کاشت گندم
 26. مشخصات گیاه‌ شناسی جو
 27. گردش زراعی جو
 28. آماده‌ سازی زمین
 29. مواد غذایی مورد نیاز جو
 30. زمان کاشت جو
 31. زمان برداشت جو
 32. فهرست منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: 5,000تومان
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.