مقاله مهاجرت ،‌ حاشیه نشینی و امنیت اجتماعی شهر ها

مقاله مهاجرت ،‌ حاشیه نشینی و امنیت اجتماعی شهر ها

 • موضوع مقاله : مهاجرت ، حاشیه نشینی و امنیت اجتماعی شهر ها
 • مربوط به رشته : علوم اجتماعی
 • فرمت اجرایی : در قالب doc
 • تعداد صفحات : 42 صفحه

توضیحی مختصر از مقاله مهاجرت ، حاشیه نشینی و امنیت اجتماعی شهر ها :

مهاجرت و حاشیه نشینی دو پديده به ظاهر متفاوت می باشند كه برآيند يک عامل مشترک بوده و نتايج و تبعات مشابهی هم بخصوص برای شهرها بدنبال دارد.

مهاجرت كه خود نتيجه ی نابرابری های مكانی و بی عدالتی های منطقه‌ ای می باشد، به دليل ويژگی های خاص مهاجران و علل مهاجرتشان پيامدهای منفی متعددی برای شهرها و روستاها بدنبال دارد كه از جمله ی آنها ظهور و گسترش پديده ی حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ می باشد.

حاشيه‌ نشينان به علت فقر شديد و همه‌ جانبه ( اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و…) و اعتراض نسبت به وضع موجود و ابراز وجود در شهرها ، اقدام به فعاليت‌ هايی می نمايند كه موجب سلب آسايش  شهروندان و امنيت شهرها می گردد.

اين موضوع در شهر مشهد از شدت بيشتری برخوردار بوده و مشكلات زيادی را هم ايجاد نموده است. سرقت‌ های متعدد ، آدم‌ ربايی و آدم‌ كشی، قاچاق مواد مخدر ، شرارت ، تجمعات خيابانی و… از جمله ی اين معضلات هستند.

  آنچه مسلم است بدون توجه به علل مهاجرت روستاييان و سكنه ی شهرهای كوچک به شهر های بزرگی مانند مشهد، مبارزه با معلول و تلاش برای ساماندهی حاشيه نشينی نتايج ملموس و چندانی نخواهد داشت.

مهاجرت بی رويه به شهرها و گسترش حاشیه نشینی در قرن گذشته و قرن اخير از معضلات مهم شهرهای بزرگ جهان، بخصوص در كشورهای در حال توسعه می باشد، كه پيامدهای سياسی، اجتماعی، اقتصادی و امنيتی متعددی به دنبال داشته است.

اين دو پديده جمعيتی و شهری اگر در راستای هم قرار گيرند و به هم پيوند بخورند، قطعاً مشكلات و پيامدهای منفی مضاعفی را برای يک جامعه بخصوص شهرهای بزرگ به دنبال خواهند داشت.

از آنجايی كه علل حاشیه نشینی را نمی توان خارج از چارچوب علل مهاجرت ـ بخصوص مهاجرت روستا به شهر ـ بررسی كرد، می بايستی آنها را به طور توأمان مطالعه نمود. چرا كه از يک طرف عوامل دافعه (Pushfactors)  در روستا موجب تخليه اين واحدهای جمعيتی و مولد می گردد و از طرف ديگر عوامل جاذبه (Pull factors)  آنها را به سوی شهرها كشانده و سربار جامعه شهری می نمايد.

برای بررسی نقش اين فرآيند در مسائل شهری و بخصوص امنيت اجتماعی شهرها لازم است دلايل مهاجرت، تيپ مهاجران و خصوصيات آنها و همچنين وضعيت مناطق حاشیه نشین شهرها و ساكنان آنها مورد توجه قرار گيرند. چرا كه بخش اعظم بزهكاری ها، جرم های مشهود و نامشهود و جناياتی كه در اين كانون های جمعيتی اتفاق می افتد و يا ساكنان آنها در سطح جامعه مرتكب می شوند، ناشی از ساختار فيزيكی، فرهنگی، جمعيتی و اقتصادی اين نواحی و ساكنان آنها می باشد.

حاشيه‌ نشينان دارای وضعيت اجتماعی و اقتصادی نامناسبی بوده و بندرت جذب ساختارهای مدرن شهری می شوند. برداشت‌ ها و روحيات خود آنها، نحوه برخورد و رفتار شهروندان ديگر با آنها، عدم توجه مسئولان سياسی و خدماتی شهرها به آنها، موجبات ايجاد روحيه ی عصيان‌ ورزی و حس انتقام در آنها شده كه خود را به صورت رفتارهای نابهنجار و مشكل‌ آفرين بروز می دهد.

شما عزیزان برای دانلود مقاله مهاجرت ،‌ حاشیه نشینی و امنیت اجتماعی شهر ها به صورت کامل و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

فهرست مطالب مقاله مهاجرت ، حاشیه نشینی و امنیت اجتماعی شهر ها به صورت زیر می باشد :

 1. چکیده
 2. مقدمه
 3. مهاجرت
 4. علل مهاجرت روستا به شهر
 5. مهمترین علل مهاجرت
 6. علل اقتصادی
 7. علل طبیعی
 8. علل اجتماعی و فرهنگی
 9. مهاجران روستایی در شهرها
 10. انواع حاشیه ها
 11. الف) حاشیه های درون شهری
 12. ب) سکونتگاه های غیر قانونی (عدوانی)
 13. علل حاشیه نشینی
 14. تاریخچه ی حاشیه‌ نشینی در مشهد
 15. خصوصیات و ویژگی های حاشیه نشینان
 16. بررسی دلایل جرایم، آشوب ها و خشونت های شهری از دیدگاه اکولوژیکی
 17. علل خشونت های شهری از دیدگاه اکولوژی شهری
 18. ویژگی های مناطق حاشیه نشین
 19. بعد اجتماعی
 20. بعد فرهنگی
 21. بعد رفاهی
 22. نتیجه
 23. منابع ومآخذ

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: 3,000تومان
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.